Niemowlęta i małe dzieci potrzebują zapewnienia im pokarmu, który nie tylko skutecznie zaspokaja apetyt, ale także jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Ważne jest również umożliwienie maluchowi poznawania różnych smaków przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia problemów trawiennych. Co warto wiedzieć na temat chętnie podawanych dzieciom kaszek?

Jakie rodzaje kaszek są dostępne na rynku?

Znani producenci żywności dla dzieci w swojej ofercie posiadają kaszki dla niemowląt, które powstały z myślą o potrzebach żywieniowych najmłodszych szkrabów. Są to produkty, którym rodzice mogą zaufać, gdyż nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników oraz substancji wzmacniających smak. Ich ogromną zaletą jest łatwość przygotowania i smaki, które są uwielbiane przez dzieci. Kaszki dzielimy głównie na mleczne i bezmleczne oraz mleczno-ryżowe:

  • Kaszki mleczne zawierające w składzie mleko modyfikowane, mleko w proszku i kompleksy witamin, których potrzebuje organizm malucha. Do przygotowania takiej kaszki potrzebna jest woda.
  • Kaszki bezmleczne zawierające mąkę ryżową, owoce i witaminy, bez dodatku mleka krowiego. Przygotowuje się je na naturalnym mleku matki lub mleku modyfikowanym.
  • Kaszki mleczno-ryżowe zawierające mąkę ryżową, mleko modyfikowane, owoce i witaminy. Są one bardzo sycące i smakują najbardziej wymagającym maluchom.

Kaszki dla dzieci – jakie są ich zalety?

Kaszki stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety najmłodszego członka rodziny. Można podawać je maluchowi w dowolnym momencie dnia, jednak rodzice najczęściej wybierają je jako pokarm na śniadanie albo kolację. Na produktach znajdziemy oznaczenie dotyczące wieku dziecka – np. kaszki dla niemowląt po 4 miesiącu życia. Warto zwracać na nie uwagę, aby podać dziecku posiłek, który posiada odpowiednią konsystencję i zbilansowaną zawartość składników odżywczych. To najlepszy sposób na to, aby dziecko mogło zdrowo rosnąć i miało wystarczające zasoby energii do zabawy, nauki i rozwoju. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że kaszki to niezwykle smaczny posiłek. Te o smaku malinowym, brzoskwiniowym czy bananowym są chętnie spożywane przez dzieci. Są one produktem, który syci i jednocześnie dostarcza organizmowi dziecka cenne witaminy. Niektóre kaszki są wzbogacane również żelazem. Warto zapoznać się ze składem kaszki, aby mieć świadomość, w jakie składniki wzbogacamy dietę naszego dziecka. Na początku zaleca się podawanie maluchowi kaszek bezglutenowych, a następnie stopniowe wprowadzanie tego składnika w dziecięce menu.